تاثیر ورزش در سلامت قلب و عروق

تاثیر  ورزش بر سلامت قلب و عروق

مقدمه

اگر بپذیریم که عقل سالم در بدن سالم است و یک فرد با عقل سالم می تواند فرد مفیدی به حال خود و اجتماع باشد، در آن صورت درمی یابیم که چرا جوامع پیشرفته سرمایه گذاری زیادی بر روی این امرخطیر یعنی ورزش می کنند. در متون تاریخی همواره از از ورزشکاران و پهلوانان بعنوان افرادی جسور و جوانمرد یاد می شود. امروزه اثرات مفید ورزش بر ساختار فرهنگی و اجتماعی یک جامعه بر هیچکس پوشیده نیست. اگر در جامعه ای فرهنگ ورزشی جایگاه مناسب خود را پیدا کند، افرادآن جامعه از سستی و کرختی رهایی می یابند و علاوه بر بالا رفتن نیروی کار، از صرف هزینه های گزاف درمان بیماریها کاسته می شود. چون در هنگام ورزش موادی بنام آندورفین در بدن زیاد می شود و دستگاه گردش خون اکسیژن را به تمام بافتهای بدن به مقدار کافی می رساند، یک ورزشکار همواره شاداب بوده و از نشاط کافی برخوردار است. بنابراین نیازی به مواد مخدر برای دستیابی به نشاط ندارد. از طرفی نشاط ورزشی یک نشاط پایداراست و روز بروز سلامتی و نیروی فرد را افزایش می دهد. اما سرخوشی از مواد مخدر یک سرخوشی کاذب وناپایدار بوده و به مرور نیروی فرد را تحلیل برده و او را به کام مرگ می فرستد. در سایه ورزش افراد اجتماع ، افرادی منطقی، منضبط ، با اخلاق و با گذشت خواهند شد. در هنگام ورزش همراه با سمومی که از طریق عرق کردن از بدن دفع می شوند ، پلیدیها و زشتی ها جای خود را به نشاط ، طراوت و انسانیت خواهند داد و یک روح آزاد پرورش خواهد یافت.

 

ورزش و ذخیره قلبی

بنا به تعریف ، ذخیره قلبی عبارت است از نیروی مصرف نشده قلب در حال استراحت ، برای رسانیدن اکسیژن به بافتهای بدن. مکانیزمهای ذخیره قلبی شامل تغییرات در : 1- تعداد ضربان قلب ، 2- حجم انقباضی و انبساطی ، 3- حجم ضربه ای ، 4- جذب اکسیژن توسط بافتهای بدن، می باشد. در یک انسان بالغ جوان ورزشکار در خلال ورزش سنگین، برون ده قلب ممکن است از حالت عادی که 6 لیتر در دقیقه است ، به 25 لیتر در دقیقه یا بیشتر برسد، مصرف اکسیژن از 250 میلی لیتر در دقیقه به 1500 میلی لیتر در دقیقه افزایش یابد، و ضربان قلب ممکن است از حالت عادی که 72 تا در دقیقه است به 180 تا در دقیقه افزایش یابد. افزایش نیاز بدن به اکسیژن، به منظور برآورده کردن نیازهای سوخت و ساز در خلال ورزش با افزایش چشمگیر برون ده قلب ( حجم ضربه ای × تعداد ضربان قلب ) و یا جذب بیشتر اکسیژن توسط بافتها از مویرگها برآورده می شود. در یک انسان بالغ جوان ورزشکار در حال استراحت، خون شریانی حاوی 18 میلی لیتراکسیژن در هر دسی لیتر خون و خون وریدی حاوی 14 میلی لیتراکسیژن در هر دسی لیتر خون می باشد. بنابراین اختلاف اکسیژن شریانی و وریدی در حال استراحت در حدود 4 میلی لیتر اکسیژن در هر دسی لیتر خون می باشد. در خلال ورزش ، افزایش در برون ده قلب حتی اگر به حداکثر مقدار ممکن هم برسد به آن اندازه کافی نیست که بتواند احتیاجات متابولیک بدن را برآورده نماید و مکانیزمی که در اینجا به کمک بدن می آید جذب زیاد اکسیژن توسط بافتها از مویرگها در خلال ورزش است که آنقدر اکسیژن را جذب می کند که اکسیژن وریدی بطور چشمگیری کم شده و اختلاف اکسیژن شریانی و وریدی در حال ورزش به 14 میلی لیتر اکسیژن در هر دسی لیتر خون می رسد.

واکنش قلب و عروق به ورزش

در هنگام ورزش جریان خون از پوست ، کلیه ها و احشاء به طرف ماهیچه های در حال فعالیت سرازیر شده ، مقاومت عروق محیطی کاهش می یابد و اختلاف فشار خون ماکزیمم و می نیمم زیاد شده و تعداد تنفس افزایش می یابد.

قلب ورزشی

یک گروه واکنش های فیزیولوژیک در افراد ورزشکار که به ورزشهای سخت و سنگین می پردازند ایجاد می شود. کاهش تعداد ضربان قلب یکی از مشخصات برجسته این افراد است و بزرگ شدن هر دو بطن قلب در عکس ساده قفسه سینه این افراد به وضوح دیده می شود. این بزرگی قلب که در یک فرد غیر ورزشکار ، غیر طبیعی در نظر گرفته می شود، در افراد ورزشکار نباید اشتباها به عنوان یک بیماری قلب در نظر گرفته شود.

فیزیولوژی قلب ورزشی

بزرگی و گشادی قلب از مشخصات برجسته ورزشکاران سخت کوش است. بزرگی و گشادی قلب در ورزشکاران سخت کوش توانایی پمپ کردن قلب را بالا برده و رها شدن اکسیژن در بافتها را چه در هنگام استراحت و چه در هنگام فعالیت افزایش می دهد ، که همه اینها بخاطر بالا رفتن حجم ضربه ای قلب می باشد. افزایش در زمان پر شدن یعنی هنگام انبساط قلب ایجاد می شود. کل مقدار هموگلوبین و حجم خون ورزشکاران سخت کوش هم افزایش می یابد که باعث می شود انتقال اکسیژن به بافتها ساده تر انجام گیرد. تعداد ضربان قلب چه درحال استراحت و چه در ورزشهای سبک در ورزشکاران سخت کوش به طور واضحی کم است.

اگر چه افزایش حجم بطنی باعث افزایش کار ضربه ای بطن چپ می شود، اما کم بودن تعداد ضربان قلب باعث به هدر نرفتن اکسیژن شده ومصرف اکسیژن توسط عضله قلب کاهش می یابد واین امر کاملا به نفع قلب می باشد.

اگر ورزش سخت در زندگی فرد ادامه پیدا نکند، بزرگی قلب و کم بودن ضربان قلب که از مشخصات این افراد است بتدریج از بین می رود. یک فرد غیر ورزشکار برون ده قلب خود را در موقع فعالیت در درجه اول با افزایش تعداد ضربان قلب بالا می برد ، اما فرد ورزشکارسخت کوش این عمل را با بالا بردن حجم ضربه ای انجام می دهد. فشارهای داخل قلبی را اگر در افراد ورزشکار سخت کوش اندازه گیری کنیم طبیعی است. همچنین فشار داخل حفره های قلب و ریه و عروق محیطی بطور طبیعی به فعالیت پاسخ می دهند.

جنبه های پزشکی

کم شدن تعداد ضربان قلب گاهی اوقات با بی نظمی از علائم مشخصه قلب ورزشی است. بی نظمی های دهلیزی و بطنی وتغییرات ( اس ـ تی ) ممکن است در نوار قلب مشهود باشد. این بی نظمی ها به طور واضحی بدون علامت هستند و زمانی که ضربان قلب بالا می رود این بی نظمی ها محو می شوند . ولتاژ امواج ( کیو ـ آر ـ اس ) و ( تی ) در نوار قلب افزایش می یابد و اغلب یک موج ( یو ) برجسته وجود دارد که حتما مربوط به کم شدن تعداد ضربان قلب است. فشار خون در افراد ورزشکار با افراد عادی فرق چندانی ندارد. صدای سوم قلب در ورزشکاران شایع است. یک صدای اضافی در لبه چپ جناق سینه و صدای چهارم قلب هم ممکن است شنیده شود. در عکس ساده قفسه سینه قلب بزرگ است. در اکو کاردیو گرافی ابعاد حفره بطن چپ و ضخامت دیواره آن افزایش نشان می دهد.

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد فعالیت فیزیکی بسیار شدید در یک فرد با قلب سالم تاثیر سوء داشته باشد، اما مرگ ناگهانی چه در موقع استراحت و چه در موقع فعالیت گاه گاهی در یک ورزشکار به ظاهر سالم و جوان اتفاق افتاده که حتما بخاطر بی نظمی قلبی است. این مرگ ناگهانی در ورزشکاران اکثرا علتهای دیگری دارد. مثلا ممکن است بخاطر تصلب شرائین نهفته، بیماریهای التهابی قلب یا ناراحتی های نهفته مادرزادی قلب باشد. مرگ ناگهانی در یک ورزشکار با قلب سالم بعید بنظر می رسد.

تاثیر فعالیت های فیزیکی بر بیماریهای قلبی

مطالعه رابطه بین شیوع بیماریهای کم خونی قلب با فعالیت فیزیکی بسیار مشکل است ، زیرا متغیرهای زیادی در این رابطه وجود دارد. مطالعات نشان می دهد که هر چقدر یکجا نشینی کمتر باشد ، احتمال مرگ ناگهانی کمتر است. چگونه فعالیت فیزیکی ممکن است مرگ در اثر کم خونی قلب را کاهش دهد و یا احتمال تصلب شرائین را کم کند ، مکانیزم دقیق آن هنوز کاملا مشخص نیست. فقط می دانیم که ورزش باعث مصرف کالری شده و چربی خون را کاهش می دهد. افزایش چربی مرغوب خون یعنی ( اچ – دی – ال ) با ورزش که باعث جلوگیری از سکته قلبی می شود ، هنوز یک معما است، اما

مطالعات در یک موضوع متفق القولند و آن اینکه فعالیت فیزیکی مستمر و مرتب یک عامل مهم در پیشگیری از بیماریهای قلبی است.

 اثرات مطلوب ورزش بر قلب

بيشتر افراد براي شروع ورزش‌هاي منظم، آرام و مستمر نيازي به مشورت با پزشك ندارند، ولي افرادي كه ناراحتي هاي قلب، ريه و ساير مشكلات بدني دارند، بهتر است قبل از شروع ورزش با پزشك مشورت كنند.

سوالاتي كه در زير آمده است روشن مي‌كند كه آيا بايد پزشك خود را قبل از شروع ورزش در جريان بگذاريد يا نه :

 

  1. آيا با تشخيص پزشك معالجتان بيماري قلب، ريه، سابقه حمله‌ي قلبي يا وجود صداهاي غير طبيعي در قلب خود داشته‌ايد؟
  2. آيا دردهايي در شانه‌ي چپ، جلوي قفسه سينه، طرف چپ گردن، شانه يا دست چپ احساس كرده‌ايد؟ آيا اين دردها در هنگام ورزش وجود داشته‌اند يا پس از اتمام آن؟
  3. آيا به تشخيص پزشك معالجتان فشار خون بالا داريد كه كنترل نشده است؟ يا اين كه نمي‌دانيد، فشار خون شما طبيعي است يا افزايش دارد؟
  4. آيا سن شما بالاي 40 سال است و به ورزش عادت نداريد؟
  5. آيا سابقه ي بيماري‌هاي قلبي در خانواده‌ي شما وجود دارد؟

 

اگر شخص به يك سوال يا بيشتر جواب مثبت داده باشد بايد قبل از شروع ورزش با پزشك مشورت كند.

اگر به هيچ يك از سوالات جواب مثبت ندهد مي‌تواند ورزش كند.پرسشنامه‌ي ذكر شده در بالا بر اساس پرسشنامه‌هاي ديگر ورزش و قلب و سلامت عمومي تهيه شده است و با موازين ورزش عام انجمن قلب آمريكا مطابقت دارد.

در صورت داشتن سابقه ي بيماري هاي قلبي چه بايد كرد؟

در حال حاضر تحقيقات نشان نداده‌اند كه آيا ورزش احتمال حمله‌ي قلبي دوم را كم مي كند يا نه، اما ورزش هاي منظم به طور كلي وضعيت جسماني را بهبود بخشيده و كيفيت زندگي را از نظر داشتن انرژي بالا مي‌برد.

اگر شخصي در گذشته حمله‌ي قلبي داشته باشد، حتماً با پزشك معالج خود براي شروع ورزش، نوع، مدت و مقدار آن مشورت كنيد، زيرا پزشك شما راهنمايي‌هايي را كه متناسب با نيازهاي بدني و ظرفيت قلبي شما باشد تجويز خواهد كرد تا از افراط و تفريط در ورزش جلوگيري شود.

اثرات ورزش و تمرين روي سلامتي و آمادگي جسماني

اثرات كلي تمرين

كه بسهولت عبارتند از : آنهائي كه در سطح بافت بوقوع مي‌پيوندند يعني تغييرات زيست شيمي، و دومي آنهائي كه به طور سيستماتيك بوقوع مي‌پيوندند و عبارت است از دستگاه گردش خون و تنفس، شامل دستگاه انتقال اكسيژن، و سوم ساير تغييرات مانند آنهائي كه با تركيب بدن، سطح كلسترول و تري گليسريد خون، تغييرات فشار خون و تغييرات مربوط به سازگاري بدن نسبت به گرما، سروكار دارند. بايد متذكر شد كه نمي‌توان همه اثرات تمرين را از يك برنامه ي تمرين مفرد انتظار داشت.

 

تغييرات حاصل در اثر تمرين :

در برنامه‌هاي تمريني كوتاه مدت و با شدت متوسط ( به مدت 17 هفته، 2 تا 3 بار در هفته‌) كاهش قابل توجهي در كلسترول خون، سرم آهن، و فشار خون سيستولي و دياستولي در زمان استراحت و تمرين در زنان جوان  و ميانسال مشاهده شده است.

 

تغييرات حاصله در كلسترول و فشار خون سودمند مي باشد. با اين وجود كم شدن مقدار آهن بدن مفيد نيست. اين موضوع احتمالاً حاكي از مصرف آهن بيشتري از طريق تشكيل گلبول‌هاي قرمز جديد مي‌باشد.

 

اثرات تمرين و ورزش روي سلامت قلب

در اينجا تنها مواردي چون عروقي شدن جانبي قلب، اندازه‌ي عروق، قابيلت لخته شدن خون، سطح چربي خون، فشار خون، آسيب‌پذيري نسبت به بي‌نظمي كار قلب با جزئيات بيشتر مورد بحث است و تاثير تمرين و فعاليتهاي  ورزشي  بر آنها را شرح خواهيم داد.

بیشتر بخوانید:

ورزش برای بیماران قلبی عروقی؛

چه ورزشی و چه مقدار؟

همه چیز درباره فشار خون

علت تعریق و انتخاب لباس مناسب

عوامل پرخطر بیماری قلبی عروقی

 

دیدگاهتان را بنویسید