سندروم Long QT syndrome type 2

نوع نادری از بیماری قلبی وجود دارد، که استرسهای صوتی خیلی شدید و مواجهه ی ناغافل با صداهای خیلی بلند ، باعث آریتمی و ایست قلبی در افراد بظاهر سالم میشود.در این بیماری نادر، قطعه ایی از نوار قلب طویل‌تر از حالت عادیست.نامش

Long QT syndrome type 2
می‌باشد و بطور کاملا اتفاقی در نوار قلب کشف میشود. صدای شدید آلارم ساعت، صداهای انفجار، و برخی صداهای زمخت و نخراشیده ، از بلندگوهای مراسم عروسی وعزا، میتواند علتی برای سنکوپ و حتا مرگ این افراد شود.بحث موج انفجار از صدای انفجار متفاوت است و بعداً توضیح خواهم داد.

جهت مشاهده این پست در پروفایل اینستاگرام دکتر شاهرخ تقوی، اینجا کلیک کنید.

Follow:@drshahrokhtaghavi

سندروم Long QT syndrome type 2 چیست؟

سندرم QT طولانی نوع 2 (LQT2) یک اختلال ژنتیکی در سیستم الکتریکی قلب است که می تواند باعث ضربان قلب سریع و بی نظم شود. این می تواند منجر به وضعیتی به نام تاکی کاردی بطنی شود و خطر مرگ ناگهانی را افزایش دهد.

این یکی از چندین زیرگروه سندرم QT طولانی است و به دلیل جهش در ژن های خاصی که کانال های یونی در قلب را تنظیم می کنند ایجاد می شود. علائم LQT2 ممکن است شامل غش کردن، اپیزودهای شبه تشنج یا مرگ ناگهانی، به ویژه در حین فعالیت بدنی یا استرس عاطفی باشد. گزینه‌های درمانی ممکن است شامل داروهایی برای کنترل ضربان قلب، تغییرات سبک زندگی، و در برخی موارد، یک دستگاه قلب مانند دفیبریلاتور قلبی کاشتنی (ICD) باشد.

اقدامات پیشگیرانه برای سندروم Long QT syndrome type 2

اقدامات پیشگیرانه برای سندرم QT طولانی نوع 2 (LQT2) عبارتند از:

  • داروها: بتابلوکرها می توانند به کنترل ضربان قلب و کاهش خطر حوادث قلبی ناگهانی در افراد مبتلا به LQT2 کمک کنند.
  • تغییرات سبک زندگی: اجتناب از محرک هایی مانند صداهای ناگهانی، فعالیت بدنی شدید یا استرس عاطفی می تواند به کاهش خطر حوادث قلبی ناگهانی کمک کند.
  • اجتناب از مصرف برخی داروها: برخی داروها می توانند باعث طولانی شدن فاصله QT شوند و باید در افراد مبتلا به LQT2 از مصرف آنها خودداری شود. پزشک می تواند به شما توصیه کند که کدام داروها را می توانید مصرف کنید.
  • غربالگری خانوادگی: اعضای خانواده افراد مبتلا به LQT2 نیز باید برای این بیماری غربالگری شوند، زیرا اغلب ارثی است.
  • نظارت منظم: پیگیری منظم با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و نظارت بر عملکرد قلب برای اطمینان از اینکه هر گونه تغییر در وضعیت فرد به سرعت شناسایی و درمان می شود مهم است.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده علائم LQT2 مانند غش کردن، حملات شبه تشنج یا مرگ ناگهانی را تجربه کردید، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. تشخیص و درمان به موقع می تواند به کاهش خطر عوارض جدی کمک کند.

درمان سندروم Long QT syndrome type 2 چگونه است؟

درمان سندرم QT طولانی نوع 2 (LQT2) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. داروها: بتا بلاکرها معمولا برای کنترل ضربان قلب و کاهش خطر بروز حوادث ناگهانی قلبی تجویز می شوند. سایر داروها نیز ممکن است همراه با بتا بلوکرها برای درمان LQT2 استفاده شوند.
  2. تغییرات سبک زندگی: اجتناب از محرک هایی مانند صداهای ناگهانی، فعالیت بدنی شدید یا استرس عاطفی می تواند به کاهش خطر حوادث قلبی ناگهانی در افراد مبتلا به LQT2 کمک کند.
  3. دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD): در موارد شدید، ممکن است یک ICD کاشته شود تا در صورت بروز آریتمی تهدید کننده زندگی، به طور خودکار به قلب شوک وارد شود.
  4. جراحی: در برخی موارد، یک فرد مبتلا به LQT2 ممکن است برای اصلاح وضعیت قلبی زمینه‌ای نیاز به جراحی داشته باشد.

توجه به این نکته مهم است که برنامه درمانی خاص برای LQT2 به فرد و شدت بیماری آنها بستگی دارد. نظارت و پیگیری منظم با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای اطمینان از بهترین نتیجه ممکن ضروری است.

مطالب بیشتر: